Informace o zabezpečení vašeho domu
 

Jsou tepelná čerpadla bezpečná?

Při stavbě rodinného domu je třeba počítat s tím, že náklady na jeho vytápění budou podstatně vyšší, než náklady na vytápění bytu například v panelovém domě. Je zřejmé, že samostatný dům má podstatně větší plochu, z níž může tepelná energie unikat. Oproti tomu se v bytě můžete spolehnout na teplo, které produkují sousedi a počet stěn, skrze které vám teplo uniká je pouhým zlomkem toho, kolik jich je u domku. Výrazné ušetřit nám mohou pomoci tepelná čerpadla vzduch voda, která mají sice poněkud vyšší pořizovací náklady, ale jejich úspora je zcela zřejmá při provozu. Na rozdíl od přímotopů či kotlů na pevná paliva, se pro jejich provoz dodává pouze nízký příkon elektrické energie.

Ta zajišťuje cirkulaci speciální kapaliny, která velmi snadno mění skupenství na plyn. Při této expanzi dochází k přijetí tepelné energie z okolí. Jakmile tedy k této expanzi dochází ve venkovním prostředí, získáte pár stupňů, které poté při následné kompresi opět uvolníte. Tato komprese samozřejmě nastává kontrolovaně v okamžiku, kdy se plyn nachází v prostředí ústředního topení. Tím předá energii tepelné čerpadlo ze vzduchu vodě v ústředním topení. Jedná se sice o pár stupňů, nicméně při neustálém opakování cyklu můžete vyhřát vodu v ústředním topení na příjemné hodnoty, které poté s vhodně zvoleným topným tělesem předáte interiéru.

Celý cyklus má skutečně nízké náklady na spotřebu elektrické energie, protože se pouze přečerpává kapalina. Rizika spojená s provozováním tepelných čerpadel jsou oproti jiným druhům vytápění prakticky zanedbatelná. Nemusíte mít žádnou expanzní nádrž, která se vypořádá s tlakem vody, když ji vyhřejte nad bod varu, ani nemusíte mít speciální jističe pro zvýšený příkon elektrické energie při vytápěním přímotopem. Pokud stále váháte nad koupí a instalací tepelného čerpadla, podívejte se na stránky www.tepelna-cerpadla.cz, kde naleznete spoustu zajímavých otázek a odpovědí. Zcela jistě se už někdo před vámi zajímal o to, co vás možná nejvíce tíží při rozhodnutí, zda si vybrat tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj tepla.

Diskuze k článku

Téma Počet odpovědí Uživatel Datum vložení
číst vše Nový příspěvek

13. 02. 2013